Kuldiga: start list and program available !

Updated : 14 January 16:00

The start list and the program have been released !

More on: https://eap-circuit.eu/event/kuldiga-lat/

 

 

 

 

 

 

 


TIME TABLE

Start

event

categorie

heat

17.50

opening ceremony

18.10

400m

m

18.40

400m

w

19.05

1000m

m

19.25

1000m

w

19.50

60mH

m

20.10

60mH

w

20.25

60 m

m

20.40

60 m

w

21.00

60 mH

w

final

21.05

60 mH

m

final

21.10

60 m

w

final

21.14

60 m

m

final

18.10

long jump

m

18.15

high jump

w

19.00

pole voult

m

20.00

long jump

w


Updated: 14 June 2019 @16:00

1000 m men

Rank

BIB

Athlete

Born

Team

1

135

Benediktas Mickus

m

1997

Klaipeda NIKE/LTU

2

133

Alberts Blajs

m

1995

Rīga /LAT

3

48

Vasilakis Konstantinos

m

1987

G.S.El.Venizelos Chania/GRE

4

174

Giedrius Valinčius

m

2000

Marijampole SC Sūduva/LTU

5

215

Rojs Puks

m

2000

Liepājas SSS/LAT

6

80

Aigars Feteris

m

1991

SK Liesma, Saldus/LAT

7

9

Arnis Ozoliņš

m

1989

SK Tērauds/Valka/LAT

8

168

Roberts Kristians Līdaks

m

1995

Arkādija Rīga/LAT

9

189

Gytis Grigalaitis

m

1999

SM Startas Kaunas/LTU

10

197

Tadas Petravičius

m

1999

LTU

11

78

Konradas Naumčikas

m

2000

Vilnius/LTU

12

110

Daniils Staruks

m

2002

Ventspils SS Spars/LAT

13

115

Ernestas Danilovas

m

1999

ŠIAULIAI Stadia/LTU

14

147

Gediminas Kruša

m

1991

Klaipeda NIKE/LTU

15

167

Gustavs Kļavis

m

2001

Arkādija Rīga/LAT

16

218

Sentis Setkovskis

m

2001

Ilūkstes NSS/LAT

17

81

Oskars Bambals

m

2001

Lāča SS/LAT

18

169

Artūrs Niklāvs Medveds

m

1999

Liepājas raj.SS/LAT

19

142

Deimantas Blankas

m

2002

Klaipeda NIKE/LTU

20

143

Jonas Dedinas

m

2003

Klaipeda NIKE/LTU

21

82

Toms Henrijs Zeliņš

m

2001

Lāča SS/LAT

22

144

Deividas Davydovas

m

2003

Klaipeda NIKE/LTU

145

Arnas Emilis Hiršas

m

2002

Klaipeda NIKE/LTU

146

Maksimas Senkevičius

m

2002

Klaipeda NIKE/LTU

148

Nojus Katkauskas

m

2003

Klaipeda NIKE/LTU

160

Arsēnijs Kadiševs

m

2003

Arkādija Rīga/LAT

161

Jegors Ivanovs

m

2002

Arkādija Rīga/LAT

124

Andrejs Bānis

m

1999

Salaspils SS/LAT

112

Rihards Vašuks

m

2002

Ventspils SS Spars/LAT

111

Ralfs Roga

m

2003

Ventspils SS Spars/LAT

1000 m women

Rank

BIB

Athlete

Born

Team

1

6

Līga Velvere

w

1990

Lāča SS/Saldus/LAT

2

77

Monika Elenska

w

1996

Vilnius/LTU

3

14

Biscuola Stefania

w

1992

Celle Ligure/Atletica Arcobaleno/ITA

4

34

Kinga Ohn

w

1991

HUN

5

7

Patrīcija Cīrule

w

2001

Arkādija Rīga/LAT

6

50

Aikaterini Koutli

w

1997

GRE

7

32

Hedi Heffner

w

2001

HUN

8

113

Aurika Balsyte

w

1994

ŠIAULIAI Cosma/LTU

9

79

Ramune Klybaite

w

1999

Pakruojis/LTU

10

114

Greta Karinauskaite

w

2001

ŠIAULIAI Stadia/LTU

11

65

Baiba Šņoriņa

w

1996

Talsu PSK/LAT

12

152

Kamilla Vanadziņa

w

2003

Arkādija Rīga/LAT

141

Deimante Kneižyte

w

2003

Klaipeda NIKE/LTU

219

Anna Marija Petrakova

w

2000

Ilūkstes NSS/LAT

400 m men

Rank

BIB

Athlete

Born

Team

1

29

Giuseppe Leonardi

m

1996

Carabinieri Bologna/ITA

2

47

Jarryd Dunn

m

1992

VincoSports/GBR

3

31

Marcell Deak Nagy

m

1992

HUN

4

8

Austris Karpinskis

m

1998

BJC IK Auseklis/LAT

5

44

Elliot Rutter

m

1995

VincoSports/GBR

6

175

Aleksandrs Kucs

m

2000

Jēkabpils SS/LAT

7

35

Laslo Szabo

m

1991

HUN

8

49

Qerama Eraldo

m

1991

ALB

9

163

Valērijs Valinščikovs

m

1997

Arkādija Rīga/LAT

10

28

Andrea Sardo

m

1996

Palermo/ITA

11

27

Riccardo Nania

m

1996

Palermo/ITA

12

90

Kristers Kalniņš

m

1996

Lāča SS/LAT

13

93

Artūrs Pastors

m

2001

Ogres NSC/LAT

14

138

Deimantas Špučys

m

1991

Klaipeda NIKE/LTU

15

191

Valentinas Bukovskis

m

1995

SM Startas Kaunas/LTU

16

13

Alexis Lalaut

m

1994

Valence/FRA

17

196

Jokūbas Tubutis

m

1999

SM Startas Kaunas/LTU

18

188

Giedrius Astrauskas

m

1998

SM Startas Kaunas/LTU

19

67

Gints Drigulis

m

2001

Liepājas SSS/LAT

20

108

Kārlis Zauers

m

1998

Ventspils SS Spars/LAT

21

123

Erikas Urbanovic

m

1999

Midlongas/LTU

22

204

Jurijs Kravčonoks

m

1999

Daugavpils ISVS/RTU/LAT

23

125

Ēriks Solovjovs

m

1999

Salaspils SS/LAT

24

68

Artūrs Vecbaštiks

m

2001

Liepājas SSS/LAT

122

Dovydas Vanagas

m

2001

Midlongas/LTU

156

Deniss Petrusins

m

1999

Arkādija Rīga/LAT

166

Aleksandrs Korčagins

m

2002

Arkādija Rīga/LAT

157

Romans Hairulins

m

2001

Arkādija Rīga/LAT

96

Juris Volkovs

m

2001

Jelgavas BJSS/LAT

216

Arturs Kuzmičenko

m

2001

Liepājas SSS/LAT

89

Kārlis Romānovs

m

2002

Lāča SS/LAT

220

Ainārs Azarevičs

m

2001

Ilūkstes NSS/LAT

221

Vladimirs Zamjatins

m

2001

Ilūkstes NSS/LAT

400 m women

Rank

BIB

Athlete

Born

Team

1

2

Gunta Vaičule

w

1995

Rēzekne/LAT

2

193

Eva Misiūnaite

w

1991

SM Startas Kaunas/LTU

3

30

Evelin Nadhazy

w

1995

HUN

4

24

Giulia Magno

w

1989

Catania/ITA

5

45

Hannah Kelly

w

2000

VincoSports/GBR

6

209

Marija Medvedeva

w

2000

BJC IK Auseklis/LAT

7

85

Patrīcija Sarmule

w

2002

Lāča SS/LAT

8

94

Anna Ševčenko

w

1999

Jelgavas BJSS/LAT

9

136

Akvile Jonauskyte

w

2000

Klaipeda NIKE/LTU

10

97

Māra Anna Zīverte

w

2002

Jelgavas BJSS/LAT

11

214

Marta Ločmele

w

2002

BJC IK Auseklis/LAT

12

33

Zsanett Zsiros

w

1994

HUN

13

182

Kamile Gargasaite

w

1998

SM Startas Kaunas/LTU

14

72

Amanda Radava

w

2002

Liepājas SSS/LAT

15

92

Luīze Velmere

w

2001

Lāča SS/LAT

60 m men

Rank

BIB

Athlete

Born

Team

1

51

Jamol James

m

1992

TTO

2

55

Confidence Lawson

m

1990

London/GBR

3

40

Aidan Syers

m

1983

KZ-Sports/GBR

4

4

Elvijs Misāns

m

1989

BJC IK Auseklis/LAT

5

26

Andrea Spezzi

m

1991

Palermo/ITA

6

36

Gergely Bezsenyi

m

1991

HUN

7

46

Eden Davis

m

1999

VincoSports/GBR

8

118

Kostas Skrabulis

m

1992

Cosma/LTU

9

119

Gediminas Truskauskas

m

1998

Cosma/LTU

10

56

Leroy Cain

m

1995

London/GBR

11

58

Andrew Mellon

m

1995

Crusaders A.C/IRL

12

139

Laurynas Toleikis

m

1999

Klaipeda NIKE/LTU

13

120

Ugnius Savickas

m

1992

Cosma/LTU

14

163

Valērijs Valinščikovs

m

1997

Arkādija Rīga/LAT

15

164

Vladimirs Mihailovs

m

1995

Arkādija Rīga/LAT

16

16

Steve Camilleri

m

1992

Malta/MLT

17

172

Edgaras Radzevičius

m

2001

Marijampole SC Sūduva/LTU

18

25

Cristian Zucchero

m

2000

Catania/ITA

19

100

Kristers Čams

m

1999

Jelgavas NSC/LAT

20

121

Nojus Budavicius

m

1999

Midlongas/LTU

21

88

Emīls Kristofers Jonāss

m

2001

Lāča SS/LAT

22

66

Reinis Kreipāns

m

1994

ASK Patria/LAT

23

87

Mikus Pētersons

m

2001

Lāča SS/LAT

24

12

Prince Nadoussou

m

1994

Valence/FRA

25

15

Biancardi Luca

m

2000

Celle Ligure/Atletica Arcobaleno/ITA

26

17

Ian Paul Grech

m

1993

Malta/MLT

27

18

Daniel Saliba

m

1995

Malta/MLT

28

95

Artūrs Isajevs

m

2002

Jelgavas BJSS/LAT

29

107

Toms Fišers

m

2000

Ventspils SS Spars/LAT

30

53

Joe Appiah

m

1970

London/GBR

208

Edgars Bulāns

m

1999

BJC IK Auseklis/LAT

207

Aldis Graudiņš

m

1997

BJC IK Auseklis/LAT

155

Maksims Pjazings

m

2002

Arkādija Rīga/LAT

126

Valts Rinalds Zariņš

m

2000

Salaspils SS/LAT

96

Juris Volkovs

m

2001

Jelgavas BJSS/LAT

109

Artūrs Rožinskis

m

1994

Ventspils SS Spars/LAT

158

Dainis Aleidzans

m

2001

Arkādija Rīga/LAT

60 m women

Rank

BIB

Athlete

Born

Team

1

41

Corrine Humphries

w

1991

KZ-Sports/GBR

2

1

Sindija Bukša

w

1997

BJC IK Auseklis/LAT

3

23

Alessia Carpinteri

w

1999

Catania/ITA

4

193

Eva Misiūnaite

w

1991

SM Startas Kaunas/LTU

5

153

Evija Šēfere

w

1994

Arkādija Rīga/LAT

6

45

Hannah Kelly

w

2000

VincoSports/GBR

7

73

Līga Vecbērza

w

1998

SB Roja/LAT

8

183

Karolina Deliautaite

w

1995

SM Startas Kaunas/LTU

9

57

Gabriella Ade-Onojobi

w

1993

GBR

10

213

Paula Katrīna Skalberga

w

2002

BJC IK Auseklis/LAT

11

97

Māra Anna Zīverte

w

2002

Jelgavas BJSS/LAT

12

154

Nora Ķigure

w

2001

Arkādija Rīga/LAT

13

21

Rebecca Sare

w

1991

Malta/MLT

14

84

Izabella Bogdanova

w

2001

Lāča SS/LAT

15

192

Ugne Jankauskaite

w

1995

SM Startas Kaunas/LTU

16

211

Asnāte Kalniņa

w

1999

BJC IK Auseklis/LAT

17

212

Anda Jēgere

w

1996

BJC IK Auseklis/LAT

18

117

Gunda Jakimaviciute

w

2000

LTU

19

185

Aiste Staurylaite

w

1997

SM Startas Kaunas/LTU

20

64

Patrīcija Ozoliņa

w

2002

Alūksnes BJSS/MSĢ/LAT

21

186

Aiste Unskinaite

w

1998

SM Startas Kaunas/LTU

22

22

Rachela Pace

w

2003

Malta/MLT

23

75

Kristīne Grīnberga

w

2002

Kuldīgas NSS/LAT

24

149

Alevtin Gutman

w

1999

Arkādija Rīga/LAT

179

Ieva Ivanova

w

2001

Jēkabpils SS/LAT

151

Jūlija Širina

w

2002

Arkādija Rīga/LAT

60 mH men

Rank

BIB

Athlete

Born

Team

1

116

Rapolas Saulius

m

1996

Cosma/LTU

2

180

Martynas Vrašinskas

m

1995

SM Startas Kaunas/LTU

3

52

Reece Young

m

1995

GBR

4

42

Rushane Thomas

m

1995

Herne Hill harries/GBR

5

225

Kristaps Sietiņš

m

1993

Rīga/LAT

6

127

Emīls Rūgums

m

1999

SC Mēmele Bauska/LAT

7

18

Daniel Saliba

m

1995

Malta/MLT

8

198

Krišjānis Beļaunieks

m

1998

Madonas BJSS/LAT

9

190

Edgaras Benkunskas

m

1999

SM Startas Kaunas/LTU

10

187

Gabrielius Bžeskis

m

1998

SM Startas Kaunas/LTU

11

223

Rokas Ickys

m

1998

Siauliai Piramide/LTU

12

53

Joe Appiah

m

1970

London/GBR

13

140

Tomas Malakauskas

m

1992

Klaipeda NIKE/LTU

14

202

Kārlis Sondors

m

1997

RTU/Preiļi/LAT

15

165

Armands Buivids

m

1998

Arkādija Rīga/LAT

16

203

Juris Gailis

m

1995

RTU/LAT

17

62

Pauls Bertrams Klucis

m

1997

Jūrmalas SS/LAT

60 mH women

Rank

BIB

Athlete

Born

Team

1

54

Gemma Bennet

w

1984

StaftesburgBarnet/GBR

2

57

Gabriella Ade-Onojobi

w

1993

GBR

3

10

Kristīne Blaževica

w

2001

Jūrmalas SS/LAT

4

63

Laura Dūma

w

2001

Madonas BJSS/MSĢ/LAT

5

69

Krista Sprūde

w

2001

Liepājas SSS/LAT

6

70

Terēze Gipsle

w

2000

Liepājas SSS/LAT

7

98

Līga Lauma Pļavniece

w

1996

Jelgavas NSC/LAT

8

99

Rebeka Lode

w

2000

Jelgavas NSC/LAT

9

103

Luīze Dārta Sietiņa

w

2001

Ventspils SS Spars/LAT

10

129

Ilona Dramačonoka

w

1992

SC Mēmele Bauska/LAT

11

130

Amanda Savicka

w

2000

SC Mēmele Bauska/LAT

12

222

Rasa Mažeikate

w

1997

Siauliai Piramide/LTU

High jump, women

Rank

BIB

Athlete

Born

Team

1

224

Urte Baikštyte

w

1999

Siauliai Piramide/LTU

2

134

Madara Onužāne-Saliņa

w

1989

Rīgas TPV/LAT

3

178

Zane Zemīte

w

2001

Jēkabpils SS/LAT

4

132

Solvita Dzilnava

w

1997

SC Mēmele Bauska/LAT

5

176

Lāsma Zemīte

w

2003

Jēkabpils SS/LAT

6

102

Frederika Rūmniece

w

2000

Ventspils SS Spars/LAT

7

74

Krista Brasla

w

2002

Kuldīgas NSS/LAT

8

177

Elīna Tumša

w

2003

Jēkabpils SS/LAT

9

130

Amanda Savicka

w

2000

SC Mēmele Bauska/LAT

10

71

Rebeka Ozolniece

w

2000

Liepājas SSS/LAT

long jump men

Rank

BIB

Athlete

Born

Team

1

35

Laslo Szabo

m

1991

HUN

2

4

Elvijs Misāns

m

1989

BJC IK Auseklis/LAT

3

43

Jack Roach

m

1995

GBR

4

37

Tibor Galombos

m

1991

HUN

5

86

Dairis Rinčs

m

1993

Lāča SS/Preiļi/LAT

6

181

Tomas Vitonis

m

1991

SM Startas Kaunas/LTU

7

17

Ian Paul Grech

m

1993

Malta/MLT

8

162

Pēteris Pauls Vīksne

m

1996

Arkādija Rīga/LAT

9

190

Edgaras Benkunskas

m

1999

SM Startas Kaunas/LTU

10

173

Vilius Junevičius

m

2001

Marijampole SC Sūduva/LTU

11

206

Māris Grēniņš

m

1981

BJC IK Auseklis/LAT

12

19

Jeremy Borg

m

1993

Malta/MLT

13

194

Donatas Dobrega

m

1999

SM Startas Kaunas/LTU

14

128

Mārtiņš Rūgums

m

1993

SC Mēmele Bauska/LAT

15

205

Sergejs Soklakovs

m

1995

BJC IK Auseklis/LAT

16

20

Godfrey Sapiano

m

1993

Malta/MLT

17

61

Aleksis Aleksandrs Vilnītis

m

2002

Jūrmalas SS/LAT

208

Edgars Bulāns

m

1999

BJC IK Auseklis/LAT

159

Aleksandrs Baikovs

m

2003

Arkādija Rīga/LAT

91

Rihards Bremze

m

2001

Ogres NSC/Lāča SS/LAT

217

Adriāns Kālis

m

2000

Liepājas SSS/LAT

long jump women

Rank

BIB

Athlete

Born

Team

1

38

Erica Jarder

w

1986

Sparvagens FK/SWE

2

3

Māra Grīva

w

1989

OC Ventspils/LAT

3

101

Rūta Kate Lasmane

w

2000

Ventspils SS Spars/LAT

4

170

Vaida Padimanskaite

w

2000

Panevežys SG/LTU

5

83

Kitija Paula Melnbārde

w

2001

Lāča SS/LAT

6

21

Rebecca Sare

w

1991

Malta/MLT

7

22

Rachela Pace

w

2003

Malta/MLT

8

210

Anete Veinberga

w

1996

BJC IK Auseklis/LAT

9

184

Auguste Regalaite

w

1998

SM Startas Kaunas/LTU

10

106

Darja Sopova

w

2002

Ventspils SS Spars/LAT

11

69

Krista Sprūde

w

2001

Liepājas SSS/LAT

12

195

Simona Grybaite

w

1998

SM Startas Kaunas/LTU

13

104

Sabīne Koržeņevska

w

2001

Ventspils SS Spars/LAT

150

Solveiga Ose

w

1999

Arkādija Rīga/LAT

pole voult men

Rank

BIB

Athlete

Born

Team

1

39

Charlie Myers

m

1997

Middlesbrough/GBR

2

5

Mareks Ārents

m

1986

OC Ventspils/LAT

3

137

Osvaldas Gedrimas

m

1996

Klaipeda NIKE/LTU

4

11

Nicolas Sahuc

m

1996

Valence/FRA

5

60

Marks Harčenko

m

2000

SS Arkādija/LAT

6

171

Jurijs Avsiščers

m

2002

LAT

7

198

Krišjānis Beļaunieks

m

1998

Madonas BJSS/LAT

8

59

Ildze Bortaščenoka

w

1987

OC Ventspils/LAT

9

131

Dāvis Kutra

m

1999

SC Mēmele Bauska/LAT

10

201

Ričards Brālēns

m

2000

Valmieras BJSS/MSĢ/LAT

11

199

Jānis Šķēle

m

2001

Madonas BJSS/MSĢ/LAT

12

76

Emīls Līdaka

m

2002

Kuldīgas NSS/LAT

13

105

Anete Jete Meiere

w

1998

Ventspils SS Spars/LAT

14

200

Uvis Strazdiņš

m

2001

Saldus SS/MSĢ/LAT

15

62

Pauls Bertrams Klucis

m

1997

Jūrmalas SS/LAT