31° Meeting Arcobaleno AtleticaEuropa, Celle Ligure (ITA)

31° Meeting Arcobaleno AtleticaEuropa, Celle Ligure (ITA)

Program / Main events:

  • Men: 100m, 200m, 400m, 800m, 110m Hurdles,  400m Hurdles, Long Jump, High Jump, Shot Put
  • Women: 100m, 200m, 400m, 800m, 100m Hurdles, 400m Hurdles, Long Jump, High Jump, Shot Put

Please note:

The 2019 edition of the Arcobaleno Meeting foresees, with regard to the disciplines included in the "international program" (highlighted for Fidal and quoted as time space based on their request for streaming service) the limit of 2 hetas per race (for sprints and hurdles 12 athletes for the 800 16 TBC) and for the competitions 10 (TBC).
To allow an "open" participation, some races include minor hetas without particular entry standars:
100 - 400 - 800 both male and female
The minor heats of sprints will be scheduled at the beginning of the international program, those of the 400 and 800 at the end.

 

AJPSM Uomini/Men = 100-200-400-800-110 hs-400 hs-LJ-HJ-SP
AJPSM Donne/Women = 100-200-400-800-100 hs-400 hs-lJ-HJ-SP
U16 W / Cadette 80m - 600 m- Shot Put - High Jump
U16 M / Cadetti 80m - 600m - Shot Put - Long Jump
U14 W / Ragazze 60m - 600m - Vortex Throw
U14 M/Ragazzi 60m - 600m - Vortex Throw
14:00 Closing of registrations: 1 hour before the beginning of the competition
15:30 Youth events and pre-meet
15:30 60m U14 W / Ragazze Long Jump U16 M / Cadetti
15:45 Vortex Throw U14 W / Ragazze High Jump U16 W / Cadette
15:50 60m U14 M / Ragazzi
16:00 Shot put U16 M / Cadetti
16:10 80 m U16 W / Cadette
16:45 Vortex Throw U14 M/Ragazzi Shot Put U16 W / Cadette
17:05 80m U16 M / Cadetti
17:30 600m U14 W / Ragazze
17:40 600m U14 M / RagazzI
17:50 600m U16 W / Cadette
18:00 INTERNATIONAL PROGRAM
18:00 High Jump W
18:05 600m U16 M / Cadetti
18:30 100m W (pre-meet) Shot Put W
18:45 Long Jump W
18:50 100m M (pre-meet)
19:20 100m W/M Parathletics (wheelchair) - 20° Trofeo Insieme nello Sport Fondazione A. De Mari
19:30 High Jump M Shot Put M
19:30 400m Hurdles W
19:40 400m Hurdles M
19:50 800m W
20:10 800m M - 28° MEMORIAL ROLANDO FREGOLI
20:30 100m Hurdles W Long Jump M
20:40 110m Hurdles Men
20:50 100m W - 13° TROFEO MICHELE OLMO
21:00 100m M
21:10 400m W/M Parathletics (wheelchair) - 20° Trofeo Insieme nello Sport Fondazione A. De Mari
21:20 400m W - 29° TROFEO ATLETICAEUROPA
21:30 400m M- 27° TROFEO AVIS CELLE LIGURE
21:40 200m M - 25° GRAN PREMIO GIUSEPPE OLMO
21:50 200m W
22:00 400m W / M + 800m W / M (minor heats)

Complementary information:

* Remember, CALL ROOM 30min before the race
* Heaths line-ups will begin from the weakest performances and up to the best.
* 100m, 400m, 800m W and M; In the main programm will be accepted the 12 athletes with the best perforamnce.
* Athletes access to the track after passed the call-room (see athletes instructions)


ITALIAN CATEGORIES IN DATES OF BIRTH EQUIVALENCES:

U16: CADETTI (born in 2004-2005)
U14: RAGAZZI (born in 2006-2007)
U12: ESORDIENTI A (born in 2008-2009)
U10 ESORDIENTI B (born in 2010-2011)
U8 ESORDIENTI C (born in 2012-2013)

Online Registrations (CLOSED)

(deadline: Monday 8 July 2019)